Kişisel Gelişim Rehberi | Bilişsel bozukluklar - Kişisel Gelişim Rehberi

Bilişsel bozukluklar

Ruhsal Çöküntü (Depresyon)

Ruhsal Çöküntü (Depresyon)

Eski Yunanda yani Hipokrates zamanında melankoli olarak olarak da adlandırılan ve temeli "Kara Safra" ya dayandırılan bir ruhsal hastalık olarak bilinmektedir.Bu hastalığın en belirgin belirtileri duygusal üzüntü,keder ,zihinsel ve fiziksel güçsüzlükler,kendi kendini değersiz bulma gibi tepkiler;bu tepkilerin nedenleri ise sevdiği bir yakınını kaybetmesi,yada ondan ayrılması hüzne ve kedere neden ... »

Kişisel Gelişim Rehberi

Düşünce Bozukluklarınızla Savaşma Yöntemleri

Kazanılacak en önemli ustalık , uyanıklıktır.Kendinize neler söylediğinizi sürekli dinleyin.Üzüntülere pabuç bırakmayın. Bunun yerine acı veren duygularınızı uyaran düşünceleri çözümlemeyi azimle sürdürün. Düşük özgüvenin kısa dönemli kimi kazançlarının da anımsamak yararlıdır.Patolojik eleştirmene ve onun silahları olan düşünce bozukluklarına karşı çıktığınızda, bu kısa dönemli kazançlardan va... »

Bilişsel Bozukluklar

Bilişsel Bozukluklar

Bilişsel bozukluklar, patolojik eleştirmenin kullandığı araçlar, yöntemler ve özgüveninize karşı kullanmak üzere sakladığı silahlar­dır. Akıldışı inançlara patolojik eleştirmenin ideolojisi diyebiliyorsak (bu tez daha sonraki bir bölümde irdeleniyor), o zaman bilişsel bozuklukların da eleştirmenin metodolojisi olduğunu söyleyebi­liriz. Eleştirmen bu bozuklukları, bir teröristin bomba ve silahları ... »

Zeka Testii

Bozuklukları Saptamak

Bilişsel bozukluklarla ilgili bölümde, özgüvenin azalmasına yol açan düşünce bozuklukları dokuz ayrı grupta verilmektedir. Bu bozuklukları saptamak ve bunlarla yüzleşmeyi sağlamak, tedavi programınızın temellerinden biri olabilir. Programınızda kendinize özgü terimler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, saptadığınız bozukluğu açıkça tanımlamak ve olabildiğince çok örnekle ortaya koymak çok önemlidir.... »

Kişisel Gelişim Rehberi

Tanı Koyma Sorunu

Başlıca iki tür özgüven sorunu özgüven. Durumsal özgüven düşüklüğü, yalnızca belli alanlarda kendini gösterme eğilimindedir. Örneğin, kişi hoş sohbet bir anne baba ya da cinsel eş olarak kendine güvenebilir ama işiyle ilgili durumlarda başarısız olmaktan korkar. Bir başkası, sosyal ilişkilerde yetersizlik hisseder ama mesleğinde kendini güçlü ve yeterli bulur. Karakterolojik düşük özgüven ise kökl... »