Kişisel Gelişim Rehberi | eleştiri - Kişisel Gelişim Rehberi

eleştiri

Eleştirilere Açık Olun

Eleştirilere Açık Olun

Kendi eleştirmeniniz hakkında bilmeniz gereken önemli bir özellik de onun bir çeşit steno kullanmasıdır. Örneğin yalnızca, “tembel” diye bağırır. Ama bu iki hece içinde babanızın yüzlerce kez tembelliğinizden yakınması, sizin tembelliğinize atıfta bulunması, tembellikten ne kadar nefret ettiğini anlatması yatmaktadır. Eleştirmen bu sözcüğü söylediği anda siz bunların hepsini tüm ağırlığıyla duyums... »

Kişisel Gelişim Rehberi

Maskesini Düşürmek

  Bir tartışmadan başarılı çıkmak için karşınızdaki insanın gizli amaçlarını ansızın ortaya çıkarmaktan daha etkili çok az yol vardır. Tütün şirketlerinin sigara içmek ile kalp hastalıkları arasında hiçbir ilişki olmadığını gösteren “araştırmaları” buna verilebilecek klasik bir örnektir. Tütün sanayisinin gizli amaçlan belli olduğundan, çoğu kimse onların savlarını ciddiye almaz. Eleştirmenin... »

Kişisel Gelişim Rehberi

Eleştirmeninizi Yakalamak

  Eleştirmeninizi denetleyebilmek için önce onu işitebilmelisiniz. Yaşamınızın bilinçli her anında içsel bir monolog içinde olursunuz. Deneyimlerinizi yorumlar, sorun çözer, geleceği düşünür, geçmişi gözden geçirirsiniz. Bu, sürekli içe dönük konuşma yararlı ya da en azından zararsızdır. Ne var ki, monologun bir yerlerinde eleştirme­ninizin suçlamaları gizlidir. Size yüklendiği sırada onu yak... »