Kişisel Gelişim Rehberi | güçlü yanlarımız - Kişisel Gelişim Rehberi

güçlü yanlarımız

Herşey Seninle Başlar

Güçlü Yanlarınızı Kutlayın

Kendinizde değerli bulduğunuz özellikleri sıraladınız. Ancak, bunları anımsamazsanız yaptığınız işin pek anlamı olmaz. Eleştir­men, aptal, bencil ya da yaşamdan korkan biri olduğunuzu söy­leyerek sizi hırpalarken, ona karşı çıkabilmeniz için hemen güçlü yanlarınız aklınıza gelmeli, “Bir dakika, bunları dinleyecek değilim. Yaratıcı olduğumu, çocuklarıma karşı verici olduğumu biliyorum, üs­telik kır... »

Güçlü Yanlarınızı Saptamak

Güçlü Yanlarınızı Saptamak

  Gerçekçi benlik değerlendirmesinde bir sonraki adım, güçlü yanlarınızın farkına varmaktır. Bu da hiç kolay bir iş değildir. Ame­rikan kültürü kendini beğenme konusunda iki kutupluluğa sahiptir. Kahramanlar eylemleri ile konuşurlar. Böbürlenme hoş karşılanmaz. Bu kültürel sınırlamalara ek olarak, aile içindeki deneyimleriniz de olumlu yanlarınızı dile getirmekte sizi çekingenliğe itmiş olabi... »

Güçsüz Yanlarını Saptamak

Güçsüz Yanlarını Saptamak

Bir dosya kağıdını iki sütun oluşturacak biçimde ortadan ayırın. Soldaki sütuna eksi ile işaretlenmiş tüm maddeleri yazın. Her iki maddenin arasında üç satırlık boşluk bırakın. Bu boşluğa maddeyi yeniden yazmak ve değişiklikler yapmak için ihtiyacınız olacak. Kişinin kusurunun olması her şeyin sonu değildir, herkesin kusurları vardır. Yaptığı pek çok şeyi, şimdi olsa farklı yapmak isteyecek insan ... »