Kişisel Gelişim Rehberi | karakalem - Kişisel Gelişim Rehberi

karakalem

Çizimde Mekanik Yöntemler

Çizimde Mekanik Yöntemler

Çizimin mekanik yöntemleri sanatçılar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır ve burada size bunlardan kullanışlı olan bir kısmınıgöstereceğim.Tabiki üzerinden çizmek ya da kopyalamak ilk akla gelen yöntemlerdendir fakat başka yöntemlerde var. Çok büyük olmayan nesneler için doğru perspektifi ve şekli elde etmenin geleneksel yöntemlerinden birine bakalım;eğer sabit bir bakış açısı yakalayabilirse... »

Leonardo-da-Vinci'nin-insan-orantilari.jpg2

LEONARDO DA VİNCİN’NİN İNSAN ORANTILARI

Başka pek çok şeyin yanında Vitruvius insan figürünün orantılarını da göstermiştir.Fakat Leonardo çoğu çağdaşından daha faydacıydı ve Vitruvius'un dediklerini aynen kabul etmedi.Ayrıntılı ölçümler yaparak bedenin çember ve kareye bağlı olduğu bu ikonik şemayı üretti.Leonardo da Vinci insan vücudunun oranlarını esasında Romalı mimar Vitruvius'un çalışmasına ait bir kitaptaki illustrasyonda göster... »

yuz-hatlari

Karakalem Çizimde Kadın Ve Erkek Yüz Hatları

Baş ve hatları kadınınkinden daha köşeli ve sertgörünümlü olma eğilimindedir.Burun genelde daha uzun ve güçlü görünümdedir.Kaşlarla göz kapağı arasında çoğunlukla daha az bir mesafe vardır.Kadın yüzü genelde erkek yüzünden daha yumuşak ve yuvarlaktır.Saç çoğunlukla daha uzun ve doku olarak daha kalındır.Kadın burnu daha küçük olma eğilimindedir.Muhtemelen göz kapağı ile kaşlar arasında daha fazla ... »

başın orantısı

Çizimde Başın Orantısı

Başı ayrı biçimde ele almak akılcı,çünkü bu bölümü herkesin en çok ilgili olduğu kısım.Başın temel oranlarını not alarak başlayabiliriz.Ancak başi ilk kez ölçüyorsanız biraz şaşırtıcı bulabilirsiniz. »

figur örnekleri insan figürü

Figür Örnekleri İnsan Figürü

Burada Leonardo da Vinci ve Michelangelo'nun insan figürünün tüm mükemmelliği ile resmetme metotlarını gösteren çalışmaları yer alıyor.Haklı şöhrete sahip bu iki çizimde de deneme amaçlı çizilen çok sayıda çizginin olduğunu görmek, bu bü­yük sanatçıların da bizim gibi daha az yetenekliler gibi bu çizgileri ne­reye koymaları gerektiği konusunda fikirlerini »

karakalem oran orantı

Karakalem Çiziminde Temel Orantılar

Başın tepeden çeneye kadar olan kısmının vücudun tamamının yedide birine denk geldiği genel olarak kabul ediliyor.Klasik oran geleneksel olarak boyun sekizde biri olarak alınıyor.Bu esasında tanrısal figürleri ya da kadın ve erkek kahramanları resmetmek üzere kullanılsada bu yöntem günümüz fotoğrafçıların moda imgelerini »

Karakalem Efekt Çizimi

Karakalem Efekt Çizimi

Sıradaki birkaç örnek oranları kolayca göremeyeceğimiz pozlarda olan modeller. Bu yüzden onları ölçmeden de doğru biçimde alabileceğiniz bir yöntem geliştirmelisiniz. Sıradaki çizimleri incelerken bunu aklınız­da bulundurun ki, bu probleme daha sonra yeniden değineceğiz. »