Kişisel Gelişim Rehberi | Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Su kabarcıkları, nasırlar, parmaklarda deformasyon ve tırnak batması yanlış ayakkabı seçimi sonucunda yaşanan bazı sorunlardır. Uzmanlar özellikle sivri burunlu ayakkabıları sağlıksız bulmakta,  doğru ayakkabı seçimi yaparak ayaklarımızı bu tip sorunlardan koruyabileceğimizi, hem sağlıklı hem de güzel ve bakımlı görünen ayaklara sahip olacağımızı söylemektedirler. Ayakkabı alırken profesyonel tavsiyeler doğrultusunda seçim yaparak bütün yükümüzü taşıyan ayaklarımızın bu görevi daha uzun yıllar boyunca yapmalarını sağlayabiliriz.

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir

Doğru ayakkabı seçmek için önce ayakların şekline uygun modeller seçmek ve sonradan genişleyeceği düşüncesiyle ayakları sıkan ayakkabılar almaktan kaçınmak gerekiyor. Almayı düşündüğünüz ayakkabıları her iki ayağa da giyip bir süre yürümek, o ayakkabının içine giyilebilecek bir çift çorapla denemek, ayağa temas eden bölümlerininün sentetik malzemeden yapılmış olup olmadığını kontrol etmek de ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Sentetik malzemeler hava geçirmediği için ayak sağlığına zarar veriyor. Genellikle üst bölümü yumuşak deriden yapılmış olan ayakkabıların tercih edilmesi ve yaz için kösele tabanlı, kış mevsimi içinse  tabanı kauçuk, PVC, termoplastik gibi sentetik malzemelerden üretilmiş ayakkabılar seçilmesi tavsiye ediliyor.  Ayakların hacmi gün içinde genişlediğinden, yanlış ayakkabı seçmekten kaçınmak ayakkabı alışverişlerinin günün ilerleyen saatlerinde yapılması gerekiyor. Giyilen ayakkabının ayakları önden, arkadan ve yandan rahat hissettirmesi ve baş parmağın ayakkabının ön tarafına değmemesi de sağlıklı ayaklara sahip olmak için göz önünde bulundurulması gereken noktalar arasında.

Ayakkabıyı Nerede Kullanacağız

Ayakkabı seçerken nasıl bir ortamda ve hangi şartlar altında çalıştığınızı da dikkate almanız gerekiyor. Sürekli olarak ince ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek genel olarak yanlış bir seçim; günün büyük kısmında ayakta duranlar içinse ayak sağlığına zarar verme ihtimali daha da yüksek. Çocuklar için ayakkabı alırken ise arka tarafı sert, ön tarafı esnek olan ve burun bölümü parmakları sıkmayacak modeller seçmek gerekiyor. Sağ ve sol ayaklar arasından hemen her zaman bir büyüklük farkı vardır ve ayakkabıyı büyük olan ayağa göre seçmelisiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da dikiş hatalarının bulunmadığı, dikiş uçlarının bitim noktalar sağlam olan ayakkabıları tercih etmek.


VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.5/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?, 4.5 out of 5 based on 1 rating