Kişisel Gelişim Rehberi | Çizimde Başın Orantısı

Çizimde Başın Orantısı

başın orantısı

Başı ayrı biçimde ele almak akılcı,çünkü bu bölümü herkesin en çok ilgili olduğu kısım.Başın temel oranlarını not alarak başlayabiliriz.Ancak başi ilk kez ölçüyorsanız biraz şaşırtıcı bulabilirsiniz.

başın-genel-orantısı-ön-yüz

İlk şema başın genel oranlarını gösteriyor.Düz bakıldığında oran 2,3 yani genişliği uzunluğunun üçte ikisi kadar.Pek çok insanın başta inanmakta zorlandığı şey,gözlerin yüzün yarı yolunda konumlanmış oldukları,başın tepesi ile gözler arasındaki mesafenin gözler ile çenenin ucu arasındaki mesafeye eşit olması.Bunun nedeni pek çok insanın yalnız yüzü dikkate alıp başın saçlarla kaplı kısmının dikkate almamaları.

başın orantısı yan görünüm
İkinci şema başın yandan görünümünü yada profilini gösteriyor.Oran.aşağıdan yukarı olduğu gibi önden arkaya doğruda uyuyor.Karenin dışına taşan tek bölüm büyüklük ve biçim açısından çok çeşitli olan burun.

 Diğer faydalı oranlar ise; burnun büyüklüğü gözlerle çene arasındaki mesafenin yarısından azdır.Gözlerin yanındaki alan doğrudan önden bakıldığında gözün yatay uzunluğuna eşittir. Ağız buruna çeneye olduğundan daha yakındır,bu yüzden burnun alt kısmı ile ağız arasında çok büyük bir mesafe bırakmayın.Kulak,profilde görüldüğü gibi başı ikiye bölen çizginin ortasında yer alıyor.Kabaca bu çizginin merkezinde yer alıyor ama kontrol etmenin yolu şuki;kulağın tepe noktası kaşlar,meme kısmı ise burnun ucu ile aynı hizadadır.Genel konuşmak gerekir ise çoğu genç insanda dudaklar,alın ile çeneden çizginin önüne taşar.Yaşlılar için özellikle dişlerini kaybetmiş olanlarda her zaman böyle olmaya bilir.

VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.7/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Çizimde Başın Orantısı, 4.7 out of 5 based on 3 ratings