Kişisel Gelişim Rehberi | Doğru Karar Verme Yöntemleri

Doğru Karar Verme Yöntemleri

Doğru Karar Vermek

Hayatta çoğu zaman bir çok konuda farklı kararlar almamız gerekir. Alacağımız bu kararlar bizim gelecekteki yaşamımızı ciddi derecede etkileyebilir. Bu yüzden karar almadan önce bunu enine boyuna iyice analiz edip sonuçları bizim için en iyi olacak olanı seçmemiz bizim için en doğrusu olacaktır.

Karar vermeden önceki bunu mu yapsam yoksa bunu mu şeklinde ki sürece karar verme süreci denir. Karar verme süreci nasıl geçirilmeli ve bizim için en doğru kararı nasıl belirleyebiliriz gelin birlikte inceleyelim;

Gerçekten karar vermeniz gerekli mi?

Bir konu hakkında gerçekten bir karar vermek zorunda mısınız? Önünüzde karar vermeniz gereken iki yada daha fazla seçeneğin bulunduğundan emin olun..Kararın sizin için önem derecesini ve sonucunun kimleri ve neleri etkileyeceğini belirleyin.

Bütün seçeneklerinizi belirleyin

Bütün karar seçenekleri kafanızda iyice canlandırın. Bütün ihtimalleri kararları olur olmazına bakmadan bir liste halinde çıkartın. Bu aşamada uygulanabilirlik kısmına takılmayın sadece aklınıza gelen bütün seçenekleri belirleyin.

Gereksiz kararları eleyin

Evet yaptığımız listede alabileceğimiz kararları toplamıştık. Şimdi bu kararlar arasından işimize yaramayanları elem yapalım. Kararların karşısına biz hangi karar ne katar bunları yazalım. Size en fazla katkı yapacak değer katacak seçenekleri kararları yuvarlak içinde işaretleyin. Yapınızla çelişen sizin kişiliğinize ters düşen kararları listeden eleyin.

Gerçekleşebilme kontrolü yapın

Seçenekler arasında gerçekleşme ihtimali en yüksek olanları belirleyin ve gerçekleşme ihtimalleri düşük yada ihtimal olmayanları listenizden eleyin ve çıkartın.

Artık kararınızı gerçekleştirebilirsiniz

Artık almamız gereken kararın ne olduğu ortaya çıktı. Bundan sonra yapmamız gereken cesurca kararımızı gerçekleştirmek olacaktır. Kararımız gerçekleştirirken artık tereddütler yaşamayacaksınız. Zaten en başında siz bunları yaptınız bu karar sizin için en sonuç verecek olandır. İleride tekrar bu kararınızı değiştirebilmek için tekrar bir şansınız olduğunu da asla unutmayın.

Son kararlarınız hep mutluluk vermesi dileği ile …

VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.7/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Doğru Karar Verme Yöntemleri, 4.7 out of 5 based on 3 ratings