Kişisel Gelişim Rehberi | Gerçekçi Benlik Değerlendirmesi

Gerçekçi Benlik Değerlendirmesi

Gerçekçi Benlik Değerlendirmesi

 

Bir bekarlar gurubunda benimsenmiş geleneklere göre, gecenin ilk dansı için öneriyi kadınlar erkeklere götürür. Aşağıdaki konuş­ma, zarif ve bakımlı bir erkek ile onun oturduğu masaya yaklaşan çekici bir kadın arasında geçer:

Kadın: Dans etmeye ne dersin?

Erkek: (Çevresine bakarak.) Ben mi?

Kadın: Masanda başka kimse yok ki.

Erkek: Doğru ya.

Kadın: {Alınmış gibi) Pek istekli görünmüyorsun.

Erkek: Beni seçeceğini ummuyordum.

Kadın: (Otururken) Neden? Bence hoş birisin.

Erkek: Hoş mu? (Alaycı) Kıyafetim on beş yıllık, dar geliyor.

Burnum Pinokyo’nunki gibi. Saçım seyreldi. Üstelik çakıl taşları üstünde kayar gibi dans ederim.

Kadın: (Sessizlik.)

Erkek: Dans edelim mi?

Kadın: (Kalkarak) Biraz düşüneyim.

Bu erkek o gece bekarlar gurubundaki en çekici insanlardan biriydi. Ne var ki, olumsuz yönlerini aşırı vurguladığı için benlik kavramı bozulmuştu. Tümüyle kusurları üzerinde durmuş, olumluözelliklerini gözden kaçırmıştır.

Özgüveni düşük kişiler kendilerini net göremezler. Lunaparklar­daki görüntü çarpıtan aynalara bakarmış gibi, zayıf yanlarını abartıl­mış, iyi yanlarını da küçülmüş görürler. Böyle bozulmuş bir yansıma görmenin sonucunda da güçlü bir yetersizlik duygusu kazanırlar.

Bu durumda, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmakta başansız olursunuz. Başkalarını çok daha gerçekçi biçimde değerlendirirsiniz, çünkü onların zayıf ve güçlü yanlarının dengesinin farkında olursunuz. Tüm bu “normal” insanlar yanında, kendi çarpıtılmış imgeniz size fena halde kusurlu görünür.

Özgüveninizi yükseltmek için, eski, görüntü çarpıtan aynaları kaldırıp atmak, güçlü ve zayıf yanlarınızın dengesini gerçekçi olarak kavramak gerekir. Bu bölüm size kendinizi açıkça ve gerçekçi olarak betimlemekte yardımcı olacaktır. Güçlü yanlarınızı küçümseyip zayıf yanlarınızı büyütmek yerine, gerçekte olduğunuz kişinin değerini kavramayı öğrenebilirsiniz.

Gerçekçi benlik değerlendirmesi için atılacak ilk adım, şu anda kendinizi nasıl gördüğünüzü olabildiğince ayrıntılı biçimde yazmaktır. Aşağıda verilen Benlik – Kavramı Çizelgesi, kendinizi betimlemenizde size yardımcı olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.5/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Gerçekçi Benlik Değerlendirmesi, 4.5 out of 5 based on 1 rating


Etiketler: