Kişisel Gelişim Rehberi | Güçlü Yanlarınızı Kutlayın

Güçlü Yanlarınızı Kutlayın

Herşey Seninle Başlar

Kendinizde değerli bulduğunuz özellikleri sıraladınız. Ancak, bunları anımsamazsanız yaptığınız işin pek anlamı olmaz. Eleştir­men, aptal, bencil ya da yaşamdan korkan biri olduğunuzu söy­leyerek sizi hırpalarken, ona karşı çıkabilmeniz için hemen güçlü yanlarınız aklınıza gelmeli, “Bir dakika, bunları dinleyecek değilim. Yaratıcı olduğumu, çocuklarıma karşı verici olduğumu biliyorum, üs­telik kırk yaşımda yeni bir mesleğe adım attım,” diyebilmelisiniz.

Özellikle moralinizin en bozuk olduğu zamanlarda güçlü yanla­rınızı anımsayabilmek için “bir günlük anımsatıcılar sistemi” gerekir. Aşağıdaki üç yöntem, olumlu özelliklerinizin farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

1. Günlük olumlamalar.

Güçlü yanlarınızı kendinize anımsat­manızın bir yolu bunlardan bir kaçını tek bir olumlama haline getirmektir. Böylece gün boyu kendinize yineleyeceğiniz tek bir tümceniz olur.

Eleanor’un geliştirdiği kimi olumlamalar şöyleydi:

• Sıcak, açık yürekli, kabullenici biriyim.
• Sevimli ve eğlenceliyim. Bununla birlikte, pek çok iyi dostum var.
• Başarılı ve çalışkanım. İşimi iyi yaparım.

Her sabah yeni bir olumlama yazın. Olumlamanızın inanacağı­nız, rahatlatıcı ve destekleyici bir tümce olmasına dikkat edin. Gün boyunca bu olumlamayı bir çeşit meditasyon gibi aklınızda tutun. Stresliyken ya da kendinizi elleştirirken bu olumlamadan yararlanın ve onu, iyi ve değerli bir insan oluşunuzun kanıtı olarak kullanın.

2. Anımsatıcı kartlar.

Güçlerinizi vurgulamanın bir başka yolu da anımsatıcı kartlar olup bunlar, olumlamalarla birlikte kullanılabi­lirler. Bir dosya kağıdı ya da 15×23 santimetrelik bir kartın üzerine büyük harflerle kısa bir olumlama yazın ve aynanıza iliştirin. Aynı şekilde, kapının arkasına, komodininizin yakınına, gardırobunuz ve buzdolabınızın kapısına, lamba düğmesinin yakınına bu kartlardan iliştirebilirsiniz. Seçeceğiniz yerler göz önünde bulunan yerler ol­malı. 8×13 santimetrelik kartonlar ya da kartvizitlerden daha küçük kartlar hazırlayıp evrak çantanızda, sigara paketinizde, iş yerinde rekmecenizde ya da cüzdanınızda bulundurabilirsiniz. Birkaç günde bir kartların yerini değiştirin.

Kimileri anımsatıcı kartlan saçma bulabilir. Ancak, kullananlar bu sayede yeterlilik duygularının pekişip güçlendiğini belirtiyor. Kartlar, kendinizde hangi özellikleri değerli bulduğunuzun farkına • armanız için sizi zorlamanın bir yoludur.

3. Etkin Bütünleştirme.

Güçlü yanlannızla ilgili farkındalığınızı artıracak üçüncü bir yol ise, bunları ortaya koyduğunuz belirli zaman ve örnekleri anımsamaktır. Listenizden her gün üç olumlu özelliğinizi seçin. Sonra, geçmişinizi tarayıp bu özelliğinize örnek oluşturacak iurumları bulun. Bu alıştırmaya etkin bütünleştirme denilmesinin nedeni, listenizdeki güçlü özelliklerinizi bir sözcükler yığınından gelirli anılara dönüştürmesidir. Böylece, bu özelliklerin sizde ger­çekten var olduğunu anımsar ve buna inanırsınız. Listenize bakıp : mekler bulma işini istediğiniz kadar sık yapabilirsiniz. Ancak bunu, hiç olmazsa bir kez listedeki özelliklerin tümü için yapın. Kendi rtkin bütünleştirme işleminde

Eleanor şu örnekleri bulmuştu:

• Sevimli. Jeanne bana bir kez ışıldayan bir kişiliğim olduğunu söylemiş, Ellen de benim sayemde iş yerinde çok eğlenceli zaman geçirdiğimizi eklemişti.
• Başarılı. Alanımda üçüncü en iyi temsilciyim. Bu işi yalnızca dört yıldır yaptığım düşünülürse, bu olağanüstü iyi bir dere­ce.
• Bağımsız. Eşim üç aylığına Suudi Arabistan’a gönderildiğinde aileme kendi başıma baktım.

Gerçeğe sadık kalmak. Gerçekçi benlik değerlendirilmesinde iki nokta önemlidir:
(1) Güçlü yanlarınızın farkında olmak, bunları anımsamak
(2) Zayıf yanlarınızı aşağılayıcı sözcükler kullanma­dan, gerçekçi ve belirgin biçimde betimlemek
.

Bu ikinci noktayı gerçekleştirmek için azimli olmanız gerekir. Eleştirmen başınızın etini yerken ve abartılı konuşup olumsuz genellemeler yaparken onu durdurmalısınız. Onu gerçekler durduracaktır: Gerçeğe uy­gunluk, belirginlik ve yargılayıcı olmamak. Çok dikkatli olun. O eski, olumsuz içe dönük konuşmalarınıza ve içinize yerleşmiş alış­kanlıklarınıza yeni öğrendiğiniz gerçekçi dil ile tekrar tekrar yanıt vermeniz gerekecektir.

VN:F [1.9.22_1171]
oy: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Güçlü Yanlarınızı Kutlayın, 5.0 out of 5 based on 1 rating