Kişisel Gelişim Rehberi | Karakalem Efekt Çizimi

Karakalem Efekt Çizimi

Karakalem Efekt Çizimi

Sıradaki birkaç örnek oranları kolayca göremeyeceğimiz pozlarda olan modeller. Bu yüzden onları ölçmeden de doğru biçimde alabileceğiniz bir yöntem geliştirmelisiniz. Sıradaki çizimleri incelerken bunu aklınız­da bulundurun ki, bu probleme daha sonra yeniden değineceğiz.

Hepsi canlı figürlerden çizilen bu figür çalışmaları serisi bir fi­güre ikna edici bir etki vermenin çok çeşitli yolları hakkında si­ze bir fikir vermek üzere seçildi. Özel pozun ya da modelin duygusunu yansıtabilmek için değişik teknikler kullanıyor.

Karakalem Çizimi 1

1. model karakalemle çizilmiş ve oldukça akıcı bir yaklaşım kullanılmış. Yani bazı keskin çizgiler olmasına rağmen mode­lin pozunu en iyi biçimde betimleyebilmek için üzerlerinden defalarca geçümesi figürün köşelerine yumuşak bir his veriyor. Bu tarz ile vücudun büküldüğünde görünmeyen bölümleri ile ilgili de fazlaca fikir sahibi oluyorsunuz. Fikir gerçek çizim sü­recini ileri taşımak zorunda, böylece figürün bir köşesi olduğu­nu düşünmüyorsunuz.

çizim3

3. çalışma gerçekten de bakana bedenin bölüm­lerinin yönlerini gösteriyor ve detaylarda fazla ayrın­tıya girmiyor. Böylece yalnız bir tür bilgi alıyorsunuz ve gözünüz diğer her şeyi dışarıda bırakıyor.

 

Karakalem Çizim2
2. çizim bir yönden daha yuvarlak ama aynı za­manda ana şekil meydana çıktığında çok daha keskin. Kalemin ince çizgileri bazen köşenin tam olarak belli olmadığı hissini verirken bazen de öyle güçlü kon­muş ki, pozisyonundan hiç şüphe etmiyorsunuz. Bu belli bir gerçeklik katıyor, çünkü biz de imgeleri bu şekilde algılıyoruz, bazen net bazen de belirsiz.

Çizim4

4.çizim bir yönden oldukça keskin ve biraz ihtiyatla ulaşılmış. Önceki örnekte olduğu gibi size umduğunuz bilginin tümünü vermiyor, ama sizde çi­zimin olabildiğince doğru olduğu fikrini bırakıyor. Fi­gürün pozisyonunu tanımlamak adına canlılığın feda edilmesi tercih edilmiş, canlı görünüp görünmediği konusuna çok fazla kafa yorulmamış.


VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.5/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Karakalem Efekt Çizimi, 4.5 out of 5 based on 2 ratings