Kişisel Gelişim Rehberi | Kendini Suçlama

Kendini Suçlama

kendini suçlama
Gerçekten hatanız olsa da olmasa da, her şey için kendinizi suçlamanız da bir düşünce bozukluğu biçimidir. Kendini suçlama dünyasında siz, kötülükler evreninin merkezindesinizdir ve tüm kötülükler sizin suçunuzdur.

Her türlü eksiğiniz, iriliğiniz, şişmanlığınız, tembelliğiniz, zihindağınıklığınız, yetersizliğiniz ve diğerleri için hep kendinizi suçlar­sınız. Sağlıksız oluşunuz ve başkalarının size davranışı gibi denetimi pek de elinizde olmayan konularda da kendinizi suçlu bulursunuz. Hatta kendini suçlama iyice yerleşmiş bir alışkanlığınızsa, denetimi asla elinizde olmayan durumlar, örneğin kötü hava koşulları, uçak tarifeleri, eşinizin duyguları gibi konular için de suçluluk duyabilirsi­niz. Sorumluluk alarak yaşamak iyidir, ancak kendinizi ciddi ölçüde suçladığınızda, kendinizi patolojik biçimde sorumlu hissedersiniz.

Kendini suçlamanın en çok görülen belirtisi, sürekli özür dileme halidir. Sizi davet eden kişi rostoyu yakar, siz özür dilersiniz. Eşiniz sizin seçtiğiniz filmi izlemek istemez, özür dilersiniz. Posta memuru zarfta yeterli pul olmadığını söyleyince, “Aman Tanrım, ne aptalım. Kusura bakmayın,” dersiniz. Kendini suçlama, iyi özelliklerinizi ve başarılarınızı görmenize engel olur.

Bir adamın üç oğlu vardı. Biri işine düşkün bir sosyal hizmet uzmanı, biri iyi bir kimyager, biri de uyuşturucu bağımlısı oldu. Baba, üçüncü oğlunun böyle sorunlu olmasına kendinin yol açtığını düşünüp ömrünün son yıllarını kendini kahrederek geçirdi. Başarılı olan diğer iki oğlu üzerindeki etkisini hiç düşünmedi.
VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kendini Suçlama, 4.0 out of 5 based on 1 rating