Kişisel Gelişim Rehberi | Moda Nedir?

Moda Nedir?

moda nedir ?


Herkesin moda üzerine söyleyecek birçok sözü vardır. Giysiden ziyade sanat, müzik, tiyatro, edebiyat vb. gibi birçok sanat türünü içine alan Moda, temel bir toplumda belli bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzını ifade eder. Moda sadece günden güne değişen giysi dünyasının tasarımlarından ibaret değildir. Dinlediğimiz müzikten, popüler olan bir kitaba kadar hayatımızı kolaylaştıran birçok faktör moda adı altında toplanabilir. Ama genel geçerli olan, moda denilince aklımıza gelen ilk şey giysi ve kullanılan kumaşlardır.

Günlük hayatta giydiğimiz kıyafetlerin ana malzemesi kumaşlardır. Kumaşlar yapılarına göre; dokunma yapılmamış kumaşlar ( yün olmayan, keçeler, kâğıt telalar, elyaf, vizotin vb.), dokunmuş kumaşlar (dokuma yoluyla elde edilmiş kumaşlar ) ve örülmüş kumaşlar ( örme yolu ile elde edilmiş kumaşlar ) olarak kendi aralarında sınıflara ayrılır. Gözümüze şık gelen ve bize uygun olduğunu düşündüğümüz giysilerin ki buna moda deriz her zaman büyük bir albenisi vardır. Çoğumuz bu kriterler doğrultusunda giyim ihtiyacını karşılar. Fakat tercih edeceğimiz giysilerin şıklığından ve vücudumuza uygunluğundan önce ilk dikkat edilmesi gereken konu kumaşın kalitesidir. Sağlıklı Ve Kaliteli Kumaş Seçiminde fizyolojik rahatlık çok önem arz etmektedir. İnsan vücudunun fiziki rahatlığı ancak derinin kuru ve vücut sıcaklığının sabit tutulması ile sağlanabilir. İyi bir kumaş seçiminde bilinmesi gereken birkaç kumaş; pamuk, ipek, keten, kenevir, yün ve kaşmirdir.

Her Ülkenin kendine özel kumaş çeşitleri vardır. Uzakdoğu (Asya ) binlerce yıllık tarihi boyunca kullanılan İpek Yolu ile Avrupalılara ulaşan ipek dokulu kumaşlar birçok moda tasarımcısına ilham kaynağı olmuştur. Uzak Doğu Kumaşları renk renk, desen desen kumaş çeşitlerine sahiptir. Başta Japonya ve Çin olmak üzere doğunun kendine özgü kumaşları en çok kullanılan kumaş çeşitleridir. Tamamen doğal pamuktan üretilen bu kumaşlar farklı desen ve figürlerle işleniyor. Koruyucu kaplamalar nem ve rutubete uzun süre dayanmasını sağlıyor. Japonya’nın kimonosu Çin’in çiçekli figürleri ile Uzak Doğunun farklı kültürü, dünyaca ünlü tasarımcılar ve modacıların rengârenk ve parlak çiçekli kumaşlarla tasarım yapmalarına olanak sağlamıştır. Moda tüm bunları içine kapsayan çok geniş ve ticari bir fikirler bütünüdür.


VN:F [1.9.22_1171]
oy: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Moda Nedir?, 5.0 out of 5 based on 1 rating