Kişisel Gelişim Rehberi | Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler

Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler

Mutlu Evlilik TavsiyeleriEvlilikler mutlu olmak hevesi ve umuduyla yapılıyor ama sonuç her zaman umulduğu gibi olmuyor. Birçok uzmanın belirttiği ve hayatın da gösterdiği üzere aşkın; çiftler arasında ilk zamanlarda yaşanan kıpırtılar, heyecanlar ve hayranlıkların zamanla daha sakin bir hal alması, belki çok az sayıdaki istisnalar bir yana; kaçınılmaz görünüyor. Fakat mutlu evlilik yolunda bu duyguların yerine başka bir şeyleri koyabilen, sevgi, saygı ve paylaşımı koruyabilen çiftlerin evlilikleri daha uzun ömürlü ve tatmin edici olabiliyor. Bunun için de eşlerin belli başlı bazı noktalara özenmeleri gerekiyor.

Gerçekçi beklentilere sahip olun

Mutlu evlilik için gerçekçi beklentilere sahip olmak gerekiyor. Hayat bekârlar için de, evliler için de tozpembe değil ve mutlaka üzücü ve sıkıntı verici olaylar da yaşanacak. Çiftlerin ‘iyi günde, kötü günde’ sözüne sahip çıkmaları ve böyle dönemlerde birbirlerine destek vermeleri gerekiyor. Beraberce üstesinden gelinen zorluklar ilişkileri daha da güçlü kılıyor.

Görünümünüze özen gösterin

Eşlerin görünümlerine özenmeleri, sadece dışarıdayken ve iş ortamı için değil evlerinin için de birbirlerine karşı da temiz ve bakımlı olmaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Birbirinize karşı dürüst olun

Birbirine karşı dürüst olmak ve kin tutmamak da mutlu bir evlilik yaşamanın önemli kurallarından biri arasında sayılıyor.

Özel günlerinizi hatırlayın

Özel günlerin kadınlar için erkeklerden daha önemli olduğu bir gerçek; fakat beylerin de hiç değilse doğum günleri ve evlilik yıldönümü gibi belli başlı özel günleri dikkate alması bekleniyor.

Konuşmalarınızda nazik olun

Konuşmalarda rencide edici bir üslup olan emir tonuyla konuşmak yerine daha yumuşak ve rica eden bir ton kullanılması da mutlu evlilik için yapılması gereken davranışlar arasında bulunuyor.

Küçük sürpizler yapın

Küçük sürprizler ilişkiyi canlandırır ve çiftlere mutlu anlar yaşatırken, onunla aynı zevki almayacak olsanız bile eşinizin bazı zevklerine eşlik etmeniz de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

İletişiminizi koparmayın

Sürekli yakınan, hep mutsuz olan, gereğinden fazla konuşan ve tartışmaları uzatan bir hayat arkadaşı olmamak, sorunlar yaşansa da iletişimi hiçbir zaman koparmamak gerekiyor.

Başbaşa kalın

Evli çiftlerin çocukları olsa bile mutlaka baş başa kalabilecekleri özel zamanlar ayarlamaları, arada bir küçük kaçamaklar yapmaları öneriliyor.

Cinsel baskı yapmayın

Eşlerin cinselliği birbirlerine karşı koz olarak kullanmamaları, birbirlerinin kişiliğini değiştirmeye, ezmeye veya yok etmeye çalışmamaları da uzmanların mutlu bir evliliğe dair tavsiyeler arasında yer alıyor.

Çocuk yapın

Yıpranmış bir ilişkiyi kurtarmak için çocuk yapmayın tabiki. Çocuk aile yapısını güçlendirir ve evliliği daha sağlam bir zemine oturtur. Anne babaya aile bilinci yükler ve yuvanıza neşe gelir.

Uzmanlara danışın

Evlilik konusunda daha tecrübeli kişilerden veya gerekirse bir evlilik danışmanından tavsiye almaktan da kaçınmamak gerekiyor.

VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.5/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler, 4.5 out of 5 based on 1 rating