Kişisel Gelişim Rehberi | Ruhsal Çöküntü (Depresyon)

Ruhsal Çöküntü (Depresyon)

Ruhsal Çöküntü (Depresyon)
Eski Yunanda yani Hipokrates zamanında melankoli olarak olarak da adlandırılan ve temeli “Kara Safra” ya dayandırılan bir ruhsal hastalık olarak bilinmektedir.Bu hastalığın en belirgin belirtileri duygusal üzüntü,keder ,zihinsel ve fiziksel güçsüzlükler,kendi kendini değersiz bulma gibi tepkiler;bu tepkilerin nedenleri ise sevdiği bir yakınını kaybetmesi,yada ondan ayrılması hüzne ve kedere neden olabilmektedir.Herhangi bir dış etmen olmadan da ruhsal bir çöküntü oluşabilmektedir.Hastalığın belirti ve nedenleri arasında kalıtımın etkisi olduğu gibi beyindeki kimyasal ileticilerin azalması dengelerin bozulmasına neden oluşturmaktadır.

En önemli belirtileri, uykusuzluk ya da aşın uyuma, iştahsızlık, cinsel isteksizlik, çevreye ve yakınlarına karşı ilgisizlik, sözel iletişimsizlik ya da çok konuşma, çok uyuma, uy­kusuzluk, kendi kendini suçlama duygusu görülür, kendisine kö­tülük yapıldığı duygusuna kapılır. Kendini suçlama cezalandırma eylemi intihar düşüncesine ve hatta girişimine kadar varabilmek­tedir. Bu tür çöküntü belirtileri için büyük depresyon ya da bi­rinci derecede depresyon denilebilmektedir. İntihar girişimleri­nin en sık görüldüğü ruhsal hastalık, ruhsal çöküntü (depresyon) türüdür. Bunun erkeklerde 50-60 yaşları arasında vücudun hor­mon dengesinin değişmesi sonucu oluştuğu belirtilmektedir. Bu hastalığın belirtileri de farklı belirtiler sergilemektedir. Örneğin batı toplumlarında suçluluk ve kendini değersiz görme gibi psi­kolojik faktörler egemen olurken; az gelişmiş ülke ve toplumlar- da fizyolojik ve bedensel faktörler ağır basmaktadır.

İkinci derecede görülen depresyonun nedenleri ise iç salgı bozuklukları, virüs hastalıkları, bazı ilaçlar, alkol, Parkinson has­talığı, vitamin eksiklikleri, yaygın skleroz ve kollajen doku hasta­lığı olarak belirtilmektedir.

Tedavi, büyük depresyona neden olan beyindeki kimyasal ileticilerin hastalığa neden olduğundan bunun tedavisi için ilaç ve şok uygulanmaktadır. Ayrıca psikoterapi yöntemi de uygulan­maktadır.


VN:F [1.9.22_1171]
oy: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Ruhsal Çöküntü (Depresyon), 5.0 out of 5 based on 1 rating