Kişisel Gelişim Rehberi | Sağlıklı Olmak için 40 Süper Besin

Sağlıklı Olmak için 40 Süper Besin

Sağlıklı Olmak için 40 Süper Besin

Süper (Yemek) Besin nedir?

Bazı gıdalara süper besin denilir. Bunun nedeni belirli besinlerde daha yüksek vitamin, mineral ve antioksidan vardır. Düşük miktarlarda bile yüksek besin içerirler. Mesela bir portakalın yerine bir kaşık vitamin C si yüksek bitki daha yararlı ve şifalıdır. Vitaminleri ve mineralleri yüksek besinler bizlere daha çok enerji ve daha hızlı şifa verebilir. Bu süper gıdalar, sağlıklı ve dinç kalmak için genel diyetimizde her zaman bulunması gerekir.

Süper besinler karaciğer, akciğer, kalp ve beyin le beraber diğer hayati organlarımızın enerjisi ve düzenli fonksiyon edebilmesi için büyük önem taşır. Diğer büyük yararı ise yüksek antioksidanların vücuttaki kötü maddeleri, toksinleri ve serbest radikalleri azaltması ve bu nedenle yaşlanmayı ve bir çok hastalığı önlemesidir.

Sadece bu gıdaları yemek diye mecburiyetiniz ve düşünceniz olmasın. Yapabileceğiniz en mantıklı adım bu besinleri günlük diyetinize katmak olacaktır.

Ispanak

Bu yeşil sebze, en sağlıklı bitki gıdalar kategorisine girer. Demir mineralinin zengin olmanın yanı sıra, pigmentlerin, vitaminlerin, minerallerin ve fito-besin elementlerinin başlıca kaynaklarından biridir. Böylece, bir çok sağlık faydası olan bir besindir.

Ispanak, K vitamini, karotenoid formundaki A vitamini, manganez, folat, magnezyum, demir, bakır, B2 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. İyi bir lif kaynağı olmakla beraber fosfor, vitamin B1, çinko, protein içerir.

Kara fasulye

Brezilya’nın ana yemeği olan siyah fasulye koyu renk ton da lezzetli ve lifli bakliyat çeşididir. Meme kanseri riskinizi de azaltabilir. Brezilya ya gittiğimde hemen hemen her gün yediğim yemektir. Türkiye’de kuru fasulye ordada siyah fasulye meşhur.

Kefir

Bu mayalı süt içeceğindeki probiyotik ler, vitamin ve mineraller bağırsak sağlığını ve sindirim sistemini desteklemektedir. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

İncir

Lifi yüksek bu meyve nin birden çok yararı vardır. Kuru incirler antioksidanların ve elyafın da mükemmel bir kaynağıdır ve diğer kuru meyvelerden daha fazla kalsiyum içerir. Aynı zamanda iyi miktarda potasyum ve vitamin K sağlayacaktır.

Hindi

Hindi de bulunan sağlıklı amino asit L-arginin, doğal olarak vücut tarafından üretilen nitrik oksit (NO) sentezini destekler. Buna karşılık NO, kan dolaşımı için, ayrıca rahim, yumurtalıklar ve cinsel organlara artan kan akışı için önemlidir. L-trytophan amino asidininde yüksek olduğu hindi uyku içinde faydalıdır ve bu yüzden hindi yediğimizde L- trytophan oranının yüksek olduğu için uykumuz gelmektedir.
Hindi mükemmel bir protein kaynağıdır, aynı zamanda B vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri gibi diğer besin maddelerinin yüksek konsantrasyonuna sahiptir.

Brezilya Fındığı

Üreme sağlığı ve cinsel hormonlarımız için çok önemlidir, bu nedenle bir kaç temel besin öğesine sahip bu zengin gıda yumurtalık sağlığını geliştirebilir.Selenyum oranı yüksek olan bu fındık türü bağışıklık sisteminiz ve hastalıklardan korunmak için büyük önem taşır.

Somon

Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri büyüme ve gelişme için kesinlikle gereklidir.

Omega-3 yağ asidi dokosaheksaenoik asit (DHA), özellikle gelişmekte olan beyin ve gözlerde biriktiği için önemlidir.

Yaşlandıkça, beyin fonksiyonumuz sıklıkla bozulur ve buna genellikle yaşla ilgili bilişsel gerileme denir. Sinir sistemimiz için çok faydalı olup çok güzel bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır.

Zencefil

Zencefil, taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş ve hatta bir yağ gibi çeşitli biçimlerde gelir. Tariflerde çok yaygın bir içeriktir ve lezzettir.

Zencefildeki güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Zencefilin gebelikte bulantı oluşumunu önlemeye yardımcı olan bir araç olarak etkili olduğu gösterilmiştir. Bir araştırmada, bir gram zencefilin bulantı semptomlarını önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Sindirim problemlerinede genellikle zencefil kullanılır . İçeriğini hızlı bir şekilde boşaltmayan yani kabız midenin hazımsızlığın önemli bir sürücüsü olduğu ve zencefilin kronik hazımsızlığı olan insanlarda midenin boşaltılmasını hızlandırdığı gösterilmiştir.

Badem

Badem yağında yüksek vitamin E ve sağlıklı yağ bulunur. Kalp rahatsızlığı riskini azaltmanın bir yoludur. Çoğunlukla “kötü” kolesterol olarak adlandırılan LDL Kolesterolünüzü etkili bir şekilde düşürürler. Badem, açlığı cok hissetmemenize ve yemekler arasında bir aperitif olarak kullanılabilir. Badem i yemek istemesseniz yerine badem yağı nı kullanmayı düşünün.

Elmalar

Düzenli sindirime yardımcı olmanın yanı sıra, elmalar bir çeşit fayda sağlayan polifenoller içerir. En etkileyici şey, kilo kaybında çok iyi olabilecek kan şekeri düzeylerini düzenlemenize yardımcı olabilir. Tam yararı elde etmek için, konvansiyonel olmaktan ziyade organik elma almak daha iyi bir seçenektir. Bir organik elmada fazla miktarda vitamin bulunduğundan değil, sıradan elmalara püskürtülen toksinler ve böcek ilaçları sağlığınız için zararlıdır.

Kayısı

En sevdiğim meyve çeşididir. Yüksek beta-karoten sayesinde gözlerinize yardımcı olabilir. Ayrıca, A vitamini, lif ve antioksidanlar içerirler. Doğal kayısı suyu ve reçeli de lezzetli bir seçenektir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın en önemli özelliği, iki aşamalı bir etki yapmasıdır, antioksidan sağlar ve ayrıca bir anti-inflamatuar olarak çalışır, bu nedenle serbest radikallerle savaşırsınız ve vücudunuzun doğal halini korumayı kolaylaştırırsınız.

Avokado

Avokado nun sağlığınız ve görünüşünüz için bir çok yararı vardır. Kilo vermek, cildinizi iyileştirmek, kanser, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi hayatı tehdit eden birçok hastalık riskini azaltmak isterseniz, diyetinizde son derece sağlıklı olan bu meyveyi dahil etmeye değer.

Ayrıca avokado, yüksek tansiyona ve kabızlığa yardımcı olur, artrit tedavisi olarak faydalıdır, hamile kadınlar için önemli ve hatta daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak bir meyvedir.

Fesleğen

Basil, (Fesleğen) içerdiği flavonoidler kanser hücrelerini işgal etmeye yardımcı olabilir. Bu, bir dahaki sefere dışarıda fıstık almak için iyi bir fikir olacaktır. Fesleğen in bulunduğu bir sürü tarif var, mesela pesto. Pesto’nun diğer maddeleri olan sarımsak, çam fıstığı ve sızma zeytinyağı da bu marinara rutini parçalayabilecek lezzetli bir sosdur. Fesleğen stres azaltmak için ve sakinleşmek içinde faydalıdır.

Fasulye

Fasulye, protein yemeklerini dengelemek için iyi bir karbonhidrat olarak gittikçe daha fazla dikkat çekiyor. Bunun nedeni, bazı karmaşık karbonhidratların yaptığı gibi kan şekeri düzeylerini yükseltmezler ve iyi miktarda lif içerirler. Böbrek fasulye, Lima fasulyesi, Donanma fasulye, Pinto Fasulye ve siyah fasulye gibi seçilecek çeşitlilik var.

Çilek Türü Meyveler

Birçok çilek türü antioksidan desteği sunabilir, Yaban mersini, göbek yağına yardımcı olmak ve kardiyovasküler hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kızılcıklar maya enfeksiyonları, diş sağlığı ve bazı kanser türleriyle ilgili yardımcı olabilir. Goji Çilek antioksidanlarda yüksek sıralamaya sahiptir. Ve ahududu, kan basıncı seviyeleri ile yardımcı olabilecek iyi miktarda potasyum içerir.

Brokoli

Brokoli, mükemmel miktarda K vitamini, C vitamini, krom ve folate içerir. Diyet lifi, pantotenik asit, vitamin B6, vitamin E, manganez, fosfor, kolin, B1 vitamini, A vitamini için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca güneş hasarına yardımcı olduğu gösterilmiştir ve kemiklerde faydalıdır ve sinir sistemi ne yardımcı olabilir. Brokoli haşlanabilir yada buharda pişirilebilir.

Esmer Pirinç

Çoğu zaman beyaz pirincin yerini alacak şekilde kullanılır, kahverengi pirinç, iyi bir lif miktarı içerir, kolestrolünüzü düşürebilir ve hatta vücuda yardımcı olabilecek phytonutrientlere sahiptir. Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azalttığı gösterildiği gibi beyaz pirinç arayan tariflerle kolayca değiştirilebilir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası harika bir besindir, birçok önemli sağlık yararı sağlar, bol miktarda antioksidan verir, kanser ve kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur, sağlıklı sindirimi geri getirir, vücudu alkalize eder. Brüksel lahanası, diğer yapraklı yeşilliklerle ve turpgil sebze ailesi üyelerine benzer şekilde, sebze için şaşırtıcı derecede yüksek miktarda protein içeriyor.

Havuçlar

Evet, havuçlar iyi görme konusunda gerçekten yardımcı olurlar ve aynı zamanda kanseri önlemeye yardımcı olabilirler ve hücrelerin yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilirler. Ancak hepsi bu kadar da değil, ayrıca havucun kalp hastalığına yardımcı olduğu gösterildi ve karaciğere Vitamin A sağlayarak temizleme etkisine sahip olabilir.

Karnıbahar

Arpacık sebze ailesinin bir parçası olan brokoli, lahana ve lahana ile birlikte, karnabahar bol miktarda sağlık faydası olan besleyici bir enerji merkezidir. Büyük miktarda A vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, kalsiyum ve demir içerir aynı zamanda C vitamini, beta-karoten, sulforafan ve kerercin gibi antioksidan ve phytonutrientlerin yüksek dozuna sahiptir. Antioksidanlar ve phytonutrientler günlük kirliliğe, strese ve vücudunuza zarar veren organlara ve dokulara karşı savaşa yardımcı olur. Türk ve Hindistan mutfağında popüler olan bu sebze yemeği nin önemi son zamanlarda batıyada yayılmaktadır.

Kiraz

Kiraz yediğinizde, sadece o hoş tadından ziyade bir çok yararından faydalanabilirsiniz. Antioksidanlarla doludurlar ve uykusuzluk, eklem ağrısı ve karın yağıyla ilgili yardım da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası sunarlar. Belirli bir beta karoten miktarı hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilir.. Ayrıca doğal bir melatonin kaynağı olduğu için geceyi iyi hızlı uykuya dalıp iyi uyumanıza yardımcı olmak için kiraz yemeyi de düşünebilirsiniz. Cilt sağlığı ve sarkık kırışık suratlar içinde yararı vardır.

Keten

Keten lifi, genellikle bir balık kaynağında bulabileceğiniz omega-3 ile doludur. Hem kanser önleme, hem de prostat kanseri, meme kanseri ne şifalı gelirler.

Sadece iki çorba kaşığı keten tohumu dünyadaki diğer bitki gıdalardan çok, iltihaplanmayı azaltan omega-3 yağ asitleri ve daha çok lignan, kanserle mücadele eden bir bitki kimyasalının günlük% 120 sinden fazlasını içerir. Yoğurt un üzerinde yiyebilirsiniz.

Greyfurt

Çoğu kez ameliyattan sonra kalp hastalarına greyfurt verilir. Ayrıca birçok diyette hızlı bir şekilde kilo vermenin bir yolu olarak listelenmiştir. Ancak yalnız kilo vermek bu değil ayrıca kolesterol düzeylerini düşük tutmanın yanı sıra artritin başlamasını önlemeye yardımcı olduğu görüldü. Genel soğuk algınlığı için yardımcı olabilirler.

Yeşil fasulye

Yeşil fasulye, ülke çapında birçok evde popüler bir garnitürdür. Hazırlanması nispeten kolaydır ve iyi miktarda antioksidan içerir ve kardiyovasküler sisteme yardım eder. İyi bir miktarda life sahiptirler ve makarna ile yenildiğinde iyi bir kombinasyon oluştururlar.

Bal

Bal, kanser ve kalp hastalığı gibi şeyleri önlemenize yardımcı olabilir. Düzenli kan şekeri seviyelerine de yardımcı olabilir. Sabahları bir çay kaşığı bal ekleyerek yarım limon suyunu bir bardak sıcak suya eklemeyi deneyin. Sindirim sisteminiz ve bağışıklık sistemi için yaralıdır. Masa şekeri nin yerine tatlı katmak için kullanılanilir.

Kivi

Bu güçlü antioksidanlı meyve, önemli miktarda hayati öneme sahip bir çok besleyici maddeye sahiptir. Kivi, kalorisi azdır, enerji bakımından yüksektir ve kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Kivi besini, yüksek potasyum içeriği ile kalp rahatsızlığına iyi gelir.

Kivi, üst solunum yolu hastalıklarıyla ilişkili semptomların yanı sıra irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim hastalıklarını azalttığı kanıtlanmıştır. Kivi beslenme, kemik büyümesi ve bakımı, göz ve görme sağlığında yardımcı unsurlara sahiptir.

Limon ve ıhlamur

Limon C vitamini yüksek yemek ve salataların üzerinde ve bazı meşrubatların içine koyulan faydalı ve bir çok insanın vazgeçilmezidir. Limon ve ıhlamur kombinasyonu hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yardımcı olabilirler. Grip ten korunmak ve kış mevsiminde içilmesi faydalıdır.

Mercimek

Düşük Kolesterol. Mercimek, yüksek düzeyde çözünebilir elyaf içerdiğinden kan kolestrolünü düşürmeye yardımcı olur. Kalp sağlığı. Sindirim Sağlığı. Kan Şekeri ni  Stabilize eder. Iyi miktarda protein içerir. Enerji arttırır. Yağları yakmakta ve zayıflamaya yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin sağlığa olan faydaları arasında sağlıklı bir kalp, diyabet kontrolü, hipertansiyonda bir azalma, kanser önleme ve artan bağışıklık bulunur. Aynı zamanda kilo vermekte ve kabızlık tedavisinde yardımcı olmaktadır. Çölyak hastalığından mustarip olan insanlar, az miktarda glutene sahip olmasına rağmen, buğday esaslı olmadıklarından, orta miktarda yulaf tüketebilirler. Kahvaltı için ve formunuzu korumanız için ideal sağlıklı bir besindir.

Zeytin Yağı

Hepimiz zeytinyağının, Hindistan cevizi yağı ile birlikte en sağlıklı bitkisel yağlardan biri olduğunu biliyoruz. Sadece bu besleyici gıdayı tüketmekle kalmaz aynı zamanda sayısız fayda sağlarken, güzellik ürünlerinin besin değerini artırmak için de kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı üç büyük antioksidan içerir: E vitamini, polifenoller ve fitosterol. Antioksidanlar, topikal olarak uygulandıklarında, cildin erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilir. Yemeklerde her zaman zeytin yağını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ananas

Ananas sindirim sistemi için doğal enzimler içerir ve yemekle yenildiğinde bu yüzden ekstra fayda sağlayabilir.

Ananas aynı zamanda pek çok sağlık yararı bulunur. Bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, C vitamini, tiamin, B6, beta-karoten ve folatın yanı sıra çözünür ve çözünmez lif ve bromelainde içeren besleyici, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Nar

Nar suyu İçmenin en önemli yararı meme, prostat ve akciğer kanserine yardımcı olabilmesidir. Ayrıca kan basıncına yardımcı olduğu gösterilmiştir ve atardamarlarda plak oluşumunu önlemeye veya hatta tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği küçük olabilir, ancak değerli besinler ile doludurlar.

Bunların sadece küçük bir kısmını yemeniz size önemli miktarda sağlıklı yağ, magnezyum ve çinko sağlayabilir.

Bundan dolayı, kabak çekirdeği çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Bunlara kalp sağlığı, prostat sağlığı ve bazı kanserlere karşı korunma dahildir.

Kinoa

Son yıllarda popülerlik kazanan güney Amerika da meşhur bu bakliyat çeşidi pilav ın yerinde kullanılır . Bir gıda dan isteyeceğiniz tüm protein, sağlıklı karbonhidrat ve çok miktarda lif var. Ayrıca demir, magnezyum ve manganez gibi pek çok mineral içerir. Beyaz pilav ve bulgur dan bıktıysanız diyetinize eklemelisiniz. Yağ yakmakta ve zayıflamaya yardımcı olur.

Lâhana Turşusu

Fermente lahana yapımı olan lahana turşusu, yemeklere çok fazla lezzet katar, aynı zamanda fermantasyon sürecinde sindirmede yardımcı olur. Bir doğal probiyotik görevi görür ve yemeklerinizdeki diğer gıdaları yemeden önce yemeniz önerilir.

Çilekler

Bu, tatlı muamelelerde en çok yapay olarak kullanılmış lezzetlerden biridir, ancak gerçek şey sadece harika tadı değil fakat yeterli miktarda besin sağlamasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, gözlere yardımcı olur, kanserle savaşmaya yardımcı olur, kolesterol ve iltihap ile yardımcı olur ve hatta yaşlanmaya karşı özellikleri vardır.

Tatlı Patates

Tatlı patates daha sağlıklı bir patates türü olup kanseri önleme ve yaşlanmanın etkilerine karşı koruma sağlar. Zengin turuncu rengi, vücudunuzdaki A vitamini öncülü olan beta karoten ve diğer karotenoidler gibi karotenoidlerin yüksek olduğunu gösterir.

Ceviz

Ceviz, yüksek oranda omega-3 ve E vitamini içerir. Etkileyici yararlar arasında, ruh halinizi iyileştirebilir, kalp sağlığını destekleyebilir ve kalp hastalıklarıyla savaşabilirsiniz.

Karpuz

Karpuzun anti-kanser özellikleri içerdiği vitamin ve antioksidanlara bağlıdır. Sıcak yaz günleri için harika bir ferahlama gıdasıdır.

Karpuz bugüne kadar, en güçlü, vücut iyileştirici meyvelerden biridir! Karpuzun inanılmaz sağlık faydaları beyninizden ayaklarınızdaki hücrelere kadar her şeyi kapsar.

Yukarıda listelenen bu sağlıklı gıdaları hergün değiştirerek diyetimize eklememiz vücudumuzun daha dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır.VN:F [1.9.22_1171]
oy: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)