Kişisel Gelişim Rehberi | Stres Azaltmanın Muhteşem Yolları ve Önerileri

Stres Azaltmanın Muhteşem Yolları ve Önerileri

Stres Azaltmanın Muhteşem Yolları ve Önerileri

Stres sağlığımıza ve mutluluğumuza çok etki eder. Daha sağlıklı, enerji dolu ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak stres seviyelerimizi azaltmamız ve kontrol etmemiz gerekir. Aşağıda listelediğim 12 önemli adımlarla stresinizi yenebilir ve hayatınızı etkilemesine engel olabilirsiniz.Harekete Geç

Uzun süre oturmak stres yaratabilir. Fiziksel aktivite, stresin etkilerini azaltmada ve önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz ve ağırlık kaldırma sporu stres azaltır ve ruh halinizde uyum sağlar.

Ağırlık kaldırdığım ve etkili egzersizler yaptığım zaman, seansın sonunda daha sakin ve daha rahat hissettiğimi fark ederim. Eğer tembelliğiniz tutarda o gün spor a gitmek istemezseniz, bu hissi yenin ve yinede gidin. Bu çok yararlı bir taktik. İyikide gitmişim diyecek ve yaptığınızdan memnun olacaksınız.

Gereksiz ve Fazla Stresi Önleyin

Size stres ne ve ne zaman veriyorsa, bunu denetleyin. Daha sonra, bu tür öngörülebilir stres faktörlerini kontrol etmeye ve bunlarla baş etmeye çalışabilirsiniz. Sizi stresler veren insanlardan kaçının. Çevrenizi kontrol edin ve zamanınızı daha iyi yönetmeye çalışın. Olumsuz düşüncelerden kaçının ve olumlu düşüncelerle değiştirin.

Eğlence için Zaman Ayırın

Çok çalışıp dinlenmek ve eğlenmek için vakit ayırmazsanız, stresle baş etmek daha zor olacaktır. Eğer düzenli olarak eğlenmek ve rahatlamak için zaman ayırırsanız, yaşamın stres faktörlerini ele almanız ve kontrol etmek için daha iyi bir konumda olursunuz. Hoşunuza giden bir şey yapın, müzik dinleyin ve komedi filmleri izleyin mesela.

Sosyalleşin ve Sosyal Aktivitelere Katılın

Endişelerinizi unutmanın en etkili yollarından birisi arkadaşlarınızla birlikte olmak ve yeni arkadaşlarla tanışmaktır. Toplumsal olarak başka insanları dinleyerek ve onlarla göz temasıyla etkileşime girmek sizi sakinleştirebilir. Bu yüzden düzenli olarak arkadaşlarınızla bir araya gelin ve eğlenceli aktiviteler yapın.


İyi Uykular

Yetersiz uyku, sinir sisteminizi yaşamın stres faktörlerine karşı daha az tolere edebilir. Uyku eksikliği stresli, kızgın veya sinirli olma şansınızı artırabilir. Aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Hazımsızlık da vücudunuza stres atabilir. Stres den kaçınmak ve kolayca baş etmek istiyorsanız, o zaman her gece yeterli kesintisiz uyku öneririm.

Sağlıklı Diyet

Deneyimime göre, sağlıklı ve  düzenli yediğimde, stresle daha iyi baş edebilirim. Yetersiz ve sağlıksız beslenirseniz, mineral eksiklikleriniz varsa, bazı durumlarda stresle başa çıkmak sizin için bir mücadele olabilir. İyi beslenen vücutlar stresle başa çıkmaya hazırdır, bu nedenle yemeklerinizi akıllıca seçin.

Yoga

Size verebileceğim en iyi tavsiyelerden biri de düzenli olarak yoga yapmaktır. Yoga, stres azaltmak ve vücudunuzu doğal olarak temizlemek için en iyi yollardan birisidir. Esneklik ve kuvvet artırır. Yoga enerji ve yaşam gücünü geliştirir. Sinir sistemi için etkilidir ve hormonlarınızı dengeler.

Meditasyon

Meditasyon parasempatik sinir sistemini, akıllarımızı ve vücutlarımızı yatıştırmaya teşvik eder. Zihninizi rahatlatmanın ve stresinizi hafifletmenin en etkili yollarından biridir. Günlük 10-15 dakika meditasyon deneyin. Stresin sağlık ve güzellik üzerindeki dezavantajlarını önlemek isterseniz zamanla 30 dakika veya bir saate yükseltin.

Derin Nefes ve Germe Hareketleri

Stresin hafifletilmesi için daha hızlı bir yol istiyorsanız, bazen durup derin nefes alın. Derin nefes alma, beyninize oksijen arzını arttırır ve bir sakinlik halini teşvik eden parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Derin solunum sadece rahatlatıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bilimsel olarak beyin, kalp, sindirim ve bağışıklık sistemini etkilediği kanıtlanmıştır.

Gerilim ekstra stres oluşturur, bu nedenle işiniz uzun süreler boyunca oturmayı ya da ayakta kalmayı gerektiriyorsa özellikle düzenli olarak gerilmenizi ve esneme hareketlerini yararlı olacaktır. Germe egzersizleri, kan akışı alırken stresin hafifletilmesine yardımcı olur, esneklik kazandırırken ve kas gerginliğini gidermekte dolaşımı iyileştirir.

Germe egzersizleri ayrıca stres hormonlarının üretimini azaltan sinir sistemindeki alıcıları uyarır. Maksimum fayda ve netice elde etmenin en etkili yolu, germe ve solunumu birleştirip aynı anda yapmaktır.

Müzik Ruhun Gıdasıdır

En sevdiğiniz parçaları dinlemek, stres azaltmak için kolay ve etkili bir yoldur. Müzik gevşeme ve stres yönetimi için etkilidir. Yatıştırıcı müzik stres hormonlarını azaltır ve kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olur.

Şekerleme Uykusu ve Dinlenmek

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, kestirmek için biraz zaman ayırın ve 10-15 dakika vücudunuzu dinlendirin. 10 dakika bile sizi sakinleştirmek ve rahatlamak için yeterli olabilir.

Tatil Yapın

Arada bir seyahat planlayın. Endişelenmeyin, harcadığın para bir şekilde size geri dönecek! Ancak yıllarca tatil yapmazsan, o parayı ilaç faturalarında harcayabilirsin. Bir hafta tatil bile size çok fazla fayda sağlayabilir. Endişelerinizi durdurur, stresinizi azaltır, D vitamini seviyenizi yükseltir. Eğlenebilir, iyi vakit geçirebilir, evinize dinlenmiş ve yüksek moralle dönebilirsiniz.VN:F [1.9.22_1171]
oy: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Stres Azaltmanın Muhteşem Yolları ve Önerileri, 4.0 out of 5 based on 1 rating